Częstochowska Karta Miejska, nazwana także e-kartą, jest nowoczesną i estetyczną plastikową kartą z zatopionym chipem elektronicznym. Przypomina kartę, którą większość z nas już posiada korzystając z bankomatu lub płacąc za zakupy w sklepie. Jej obsługa jest bardzo prosta - wystarczy ją zbliżyć do kasownika. Jest przyjazna dla użytkownika i trwała. Jej trwałość jest przewidywana na min. 10 lat.

 

E-Karta występuje w dwóch rodzajach:

  • Karta imienna (ze zdjęciem lub bez zdjęcia) - będąca nośnikiem elektronicznych biletów imiennych, normalnych ulgowych lub bezpłatnych. Na kartę można załadować bilety okresowe i / lub elektroniczną portmonetkę na przejazdy jednorazowe.
  • Karta na okaziciela - karta, będąca nośnikiem elektronicznych biletów normalnych na okaziciela. Na kartę można załadować bilety okresowe i / lub elektroniczną portmonetkę na przejazdy jednorazowe.

 

Jaką kartę wybrać?

Wybór karty zależy od sposobu korzystania z niej.
- Jeżeli posiadamy uprawnienia do 50% lub 100% ulgi w opłatach za przejazdy to musimy wyrobić kartę imienną, gdyż kartę na okaziciela możemy doładować jedynie biletem normalnym.
- Jeżeli z biletu korzysta tylko jedna osoba to wygodniejszym rozwiązaniem jest karta imienna. Bilet okresowy imienny jest tańszy od biletu okresowego na okaziciela (dotyczy to biletów na ten sam okres). Osoby posiadające uprawnienia do przejazdów ulgowych bądź bezpłatnych i posiadające kartę imienną ze zdjęciem, nie będą już musiały pamiętać o innych dokumentach potwierdzających ulgi i przywileje w korzystaniu z komunikacji miejskiej w Częstochowie (np. w trakcie kontroli biletów). Należy pamiętać, iż z biletu imiennego może korzystać tylko i wyłącznie jego właściciel.
- Jeżeli z biletu korzysta więcej osób to najlepiej zakupić w punktach kasowych kartę na okaziciela (koszt 15 zł). Z tego rodzaju karty może korzystać każda osoba i nie ma konieczności potwierdzania tożsamości. Należy pamiętać, że bilet na okaziciela jest ważny tylko podczas okazania w pojeździe.
- W przypadku wyboru elektronicznej portmonetki nie ma znaczenia czy posiadamy kartę imienną czy na okaziciela. Ceny doładowań i poboru kwot w kasownikach są takie same.

 

Jak wygląda Częstochowska Karta Miejska?

Poniżej znajdują się przykładowe wizualizacje karty imiennej (z miejscem na zdjęcie oraz imię i nazwisko). W dystrybucji dostępne są również inne wzory kart miejskich.

 

Jak korzystać z Częstochowskiej Karty Miejskiej?

Aby korzystać z Częstochowsiej Karty Miejskiej, należy uprzednio doładować na nią elektroniczny bilet okresowy lub środki na elektronicznej portmonetce. W przypadku korzystania z elektronicznej portmonetki, po zbliżeniu karty do czytnika, pobrana zostanie automatycznie opłata za przejazd zgodnie z taryfą domyślną przypisaną do karty (uwzględniając ewentualne uprawnienia do przejazdów ulgowych). Istnieje możliwość zapłaty za dodatkową osobę, jeżeli po skasowaniu swojego biletu wybierzemy odpowiedni przycisk (normalny lub ulgowy) i przyłożymy ponownie kartę. Po prawidłowym zarejestrowaniu biletu jednorazowego z elektronicznej portmonetki (rejestracji przejazdu), kasownik potwierdzi operację za pomocą sygnału dźwiękowego oraz odpowiedniej informacji na wyświetlaczu (m.in. pobrana kwota oraz pozostałe środki na elektronicznej portmonetce).

 

Do czego służy elektroniczna portmonetka?

Elektroniczna portmonetka jest to usługa uruchomiona na e-karcie, pozwalająca na gromadzenie środków celem wykorzystania ich do wnoszenia opłat za przejazdy jednorazowe środkami komunikacji miejskiej według obowiązującej taryfy opłat. Opłata za przejazd przy użyciu elektronicznej portmonetki jest zawsze tańsza od papierowego biletu jednorazowego.